Ćwiczenia dla Duszy – na 6 Miesięcy

Miesiąc Pierwszy

Pierwszym, co trzeba osiągnąć jest całkowicie czyste myślenie. Aby to osiągnąć musisz uwolnić się od myśli, które przemykają przez twój umysł niczym błędne ogniki (na początku może to być 5 min. dziennie, ale im dłużej tym lepiej). Musisz stać się mistrzem swojego świata myślowego. Nie jesteś mistrzem, jeśli zewnętrzne okoliczności – praca, tradycja, kontakty społeczne, narodowość, pewne aktywności itd. – ustalają co i jak masz myśleć. Tak więc, podczas tego ćwiczenia musisz z własnej woli oczyścić duszę ze zwykłego przepływu myśli i z własnej inicjatywy ustawić jedną myśl w centrum swojej duszy. Nie wyobrażaj sobie, że musi to być szczególnie efektowna lub interesująca myśl. O wiele lepiej jest, gdy rozwój zaczyna się z nieinteresującą lub nieznaczącą myślą. W ten sposób o wiele łatwiej pobudzisz niezależną siłę myślenia, co jest istotne. Gdy zaczynasz z myślą, która już jest interesująca, to niesie ona ze sobą myślenie. Lepiej jest wykonywać to ćwiczenie używając pinezki jako obiektu medytacji, niż próbować tego z życiem Napoleona. Zaczynając z myślą o pinezce, skojarz z nią wszystko, co jest z nią związane. Na końcu medytacji, twoja myśl powinna być tak samo kolorowa i żyjąca jak na początku. Gdy ćwiczenie to było praktykowane przez około miesiąc, to można dodać następne.

Miesiąc Drugi

Pomyśl o działaniu, którego z pewnością nie wykonałbyś w zwykłych okolicznościach; niech twoim obowiązkiem będzie robienie tego codziennie. Najlepiej jest wybrać działanie, którego wykonanie będzie trwało jak najdłużej. I znów, najlepiej jest rozpocząć z działaniem nieistotnym, do wykonania którego musisz sam siebie zmusić. Przykładowo kup roślinę i podlewaj ją każdego dnia o tej samej porze. Po pewnym czasie można dodać do tego kolejne działanie, później następne itd., ale pod warunkiem wywiązywania się z innych swoich obowiązków. Ćwiczenie to powinno być kontynuowane w kolejnym miesiącu na tyle, na ile jest to możliwe.

Miesiąc Trzeci

W trzecim miesiącu, nowe ćwiczenie powinno zostać umieszczone w centrum naszego życia; rozwijamy spokój w stosunku do zmienności życia: radości i cierpienia, przyjemności i bólu. Wewnętrzna harmonia musi świadomie zastępować zmienność nastrojów. Uważaj, aby nie odpłynąć podczas przyjemności, oraz aby nie zostać powalonym przez ból. Żadne doświadczenie nie powinno doprowadzić cię do niekontrolowanej złości czy irytacji; żadne nadzieje nie powinny doprowadzić cię do niepokoju czy strachu; żadna sytuacja nie powinna zakłócić twojego opanowania itd. Nie bój się, że to ćwiczenie wysuszy i zubożeje twoje życie. Szybko zauważysz, że doświadczenia do których zostało zastosowane to ćwiczenie, zastąpione są czystszymi właściwościami duszy. Jeśli jesteś uważny, to pewnego dnia zauważysz, że twoje ciało wypełnia wewnętrzny spokój.

Miesiąc Czwarty

W czwartym miesiącu, jako nowe ćwiczenie praktykuj „pozytywność”. Dotyczy to poszukiwania zawsze tego, co dobre, wartościowe, piękne itd. w każdym wydarzeniu, w każdej istocie, w każdej rzeczy… Jeśli świadomie skierujesz swój umysł na to, co pozytywne w każdym doświadczeniu, stopniowo zaczniesz zauważać wpływające w ciebie uczucie. To jest tak, jakby twoja dusza otwierała się na wszelkiego rodzaju tajemnice i subtelne procesy, które zwykle uciekały twojej uwadze. Najważniejsze jest to, aby przezwyciężyć brak zainteresowania tymi subtelnymi sprawami. Gdy już zauważysz, że to uczucie wyraża się w duszy jako szczęście (błogość, radość), to spróbuj w myślach pokierować to uczucie do serca, stamtąd niech popłynie do oczu, a później do przestrzeni wokół ciebie. Zauważysz, że dzięki temu zdobywasz intymny związek z otaczającą cię przestrzenią. Wzrastasz poza swoje „ja”. Uczysz się odnosić do tej przestrzeni jako do części siebie.

Miesiąc Piąty

W piątym miesiącu spróbuj rozwinąć uczucie całkowitej otwartości dla każdego doświadczenia. W każdej chwili bądź gotów do napotkania i zaakceptowania całkowicie nowych doświadczeń. Jeśli zwrócisz uwagę na to zachowanie, to zauważysz, że coś się zbliża do twojej przestrzeni życiowej. To doświadczenie jest niezwykle delikatne i subtelne. Postaraj się zauważać te delikatne wibracje w otoczeniu, pozwalając aby wpływały w ciebie poprzez wszystkie twoje zmysły, szczególnie poprzez oczy, uszy, skórę, zmysł ciepła itd.

Miesiąc Szósty

W szóstym miesiącu systematycznie powtarzaj wszystkie pięć ćwiczeń, regularnie je zmieniając (np. wykonując każde ćwiczenie przez 3 dni).

Źródło

Dodaj komentarz